Персональные инструменты
Вы здесь: Главная Samorząd Wydarzenia-samorząd FORUM INFORMACYJNE DLA INWESTORÓW - PARK WODNY W CZĘSTOCHOWIE

FORUM INFORMACYJNE DLA INWESTORÓW - PARK WODNY W CZĘSTOCHOWIE

— filed under:

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbyło się dziś Forum Informacyjne dla Inwestorów, poświęcone inwestycji Parku Wodnego w Częstochowie. Do udziału w forum doradzająca miastu, firma Investment Support, zaprosiła przedstawicieli – banków, developerów, firm budowlanych, dostawców branżowych oraz operatorów parków wodnych.

Firma Investment Support profesjonalnie zajmuje się przygotowywaniem inwestycji sportowych i rekreacyjnych - hal, stadionów, boisk, basenów i akwaparków.

 Forum rozpoczął prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, który zachęcał inwestorów do współpracy z miastem. Przedstawił zalety wybudowania akwaparku na terenie Parku Lisiniec:

- To teren dobrze skomunikowany na szlaku planowanej autostrady A1, łączącej 2 sieci autostradowe A2 i A4, dobrze połączona z miastami Aglomeracji Górnośląskiej. Przykładem dobrej współpracy z inwestorem przy wielkich projektach inwestycyjnych jest powstająca dziś w szybkim tempie Galeria Jurajska przy Drodze Krajowej nr 1 – mówił prezydent – Częstochowa zajmuje 3 miejsce w przygotowanym przez miesięcznik Forbes rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu w 2008 r., w kategorii miast od 100 do 300 tysięcy mieszkańców. Atutem Częstochowy jest kilka milionów pielgrzymów i turystów przybywających do miasta w ciągu roku.

Wiceprezydent Zdzisław Jacek Betnarski omówił wcześniejsze starania władz miast znalezienia inwestora mającego wybudować akwapark.

- Niestety, obecna Ustawa o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym jest martwa. Inwestorzy nie mogli zrozumieć dlaczego nie ma odpowiednich zarządzeń, i jej zapisów – mówili więc poczekamy. Nową wciąż przygotowuje rząd. – mówił wiceprezydent Betnarski. - Nasze oczekiwania wypływają z wiedzy na temat oczekiwań mieszkańców. W regionie częstochowskim nie ma podobnego obiektu. Istnienie akwaparku nie jest dziś luksusem, lecz częstym obiektem funkcjonującym w dużym mieście.

Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom Częstochowy usługi nowoczesnego Parku Wodnego, pomóc w rewitalizacji Parku Lisiniec, w lepszym wykorzystaniu potencjału turystycznego Częstochowy – zachęcić turystów do dłuższego pobytu.

Park wodny ma powstać w Parku Lisiniec, pomiędzy ulicami św. Jadwigi, Inowrocławską, Orawską, Bieszczadzką oraz Huculską, na obszarze ponad 40 ha. Częstochowa planuje zrealizować projekt we współpracy z partnerem prywatnym, przy jak najmniejszym obciążeniu budżetu miejskiego.  Doświadczenia parków wodnych w Polsce pokazują, że trudno jest uzyskać zwrot z inwestycji przy tego typu projektach, stąd propozycja poszerzenia inwestycji o inne obiekty rekreacyjne i komercyjne. Podczas Forum prezentowane były dwa modele realizacji inwestycji. Pierwszy z nich to model publiczno-prywatny, opierający się o umowę o partnerstwie publiczno – prywatnym pomiędzy Miastem a partnerem prywatnym. Druga opcja to realizacja inwestycji samodzielnie przez podmiot prywatny na gruncie przekazanym od Miasta w użytkowanie wieczyste.

 
Z badań ankietowych przeprowadzonych przez firmę IS na próbie 1615 respondentów (mieszkańców Częstochowy i turystów) wynika, że 92 procent uważa, iż Park Wodny jest potrzebny. Negatywnie wypowiedziało się 0,7 procent badanych.

Ponad 80 procent uważa, że powinien w Częstochowie powstać Park Wodny – Akwapark. Znacznie mniej, że powinien to być: akwapark z kąpieliskiem lub tylko basen z częścią rekreacyjną.

Ponad 42 procent badanych wyraziła gotowość przeznaczenia w ciągu miesiąca  co najmniej 50 złotych (w tym 11 procent powyżej 100 złotych) na sport i rekreację, 35 procent od 20 do 50 złotych.

Badani uważają, że Park Wodny powinien być połączony z parkiem rozrywki, następnie w kolejności – galerią usługowo-handlowo-rozrywkową, kinem, obiektem noclegowym. W zasięgu działania do 60 km pozostaje 2,1 mln potencjalnych odbiorców częstochowskiej inwestycji.


Prezentacje:

Potencjał Parku wodnego w Częstochowie, Kacper Kozłowski, Dyrektor ds. projektów inwestycyjnych,
Investment Support

Park Wodny w Częstochowie, Tadeusz Wrona Prezydent Częstochowy


NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY I REFERENCJE INVESTMENT SUPPORT • Wielofunkcyjna Hala Sportowo-Widowiskowa na granicy miast Gdańska i Sopotu


Zakres wykonanych prac: studium wykonalności zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, w tym struktury prawnej dla projektu oraz przygotowanie montażu finansowego. Pomoc w aplikacji o środki UE - projekt otrzymał 32 mln złotych ze środków ZPORR Analiza możliwości współpracy z inwestorem prywatnym.

 • Hala Sportowo-Widowiskowa w Łodzi (projekt realizowany)


Zakres wykonanych prac: badania marketingowe, analiza funkcjonalna, plan marketingowy, analiza możliwości współpracy z partnerem prywatnym przy inwestycji, komunikacja z inwestorami - przygotowanie Forum informacyjnego dla inwestorów.

 • Stadion Narodowy przy Trasie Łazienkowskiej w Warszawie


Zakres wykonanych prac: organizacja Międzynarodowego Forum Informacyjnego dla Inwestorów, którego celem było poznanie opinii doświadczonych inwestorów na temat koncepcji projektu.

 • Forum Miejskie w Malborku


Zakres wykonanych prac: przeprowadzenie badań marketingowych, studium wykonalności zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, opracowanie koncepcji współpracy z partnerem prywatnym.

 • Centrum Rekreacji Wodnej w Wągrowcu


Zakres wykonanych prac: przeprowadzenie badań marketingowych, program funkcjonalny, opracowanie analiz: ekonomiczno-finansowej i prawnej

INNE WYBRANE PROJEKTY:

- Opracowanie studiów wykonalności (lub studium koncepcji prawno-finansowej współpracy z inwestorem prywatnym), analiz opłacalności inwestycji (w tym montaży finansowych) albo innych opinii prawno-finansowych

 • Gniezno (Basen Kryty),
 • Kazimierz Dolny (Kompleks Sportowo-Rekreacyjny),
 • Łódź (budowa Regionalnego Centrum Sportowo-Rekreacyjno-Konferencyjnego: Wielofunkcyjnej Hali Sportowo-Widowiskowej i Stadionu Miejskiego),
 • Łódź (budowa Strefy Rekreacji Dziecięcej przy AZS Łódź),
 • Malbork (Kompleks Sportowo-Rekreacyjny),
 • Otwock (Centrum Sportowo-Rekreacyjne oraz opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji),
 • Sieradz (Park Rekreacji dla Dzieci i Młodzieży),
 • Skierniewice (rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej),
 • Tarnowo Podgórne (zagospodarowanie kompleksu Pałacowo-Parkowego w Jankowicach), Toruń (Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Zespołu Staromiejskiego w Toruniu wpisanego na listę UNESCO),
 • Tychy (koncepcja zagospodarowania nieukończonej inwestycji zespołu szkół municypalnych),
 • Żyrardów (Budowa obiektu sportowo-rekreacyjnego),
 • Wągrowiec (budowa Centrum Rekreacji Wodnej),
 • Szczecinek (budowa Centrum Sportowo-Rekreacyjnego),
 • Szczecin (budowa Parku Wodnego wraz z infrastrukturą towarzyszącą),
 • Przemyśl (budowa Centrum Sportowo-Rekreacyjnego oraz budowa Aquaparku);
 • Olsztyn (projekt Stadionu Leśnego, budowa Wielofunkcyjnej Hali "Urania", budowa Aquaparku);
 • Ruda Śląska (projekt Aquaparku);
 • Rawa Mazowiecka (budowa Basenu Krytego);
 • Katowice (projekt Miejskiego Zespołu Rekreacyjno-Sportowego i Kąpieliskowego),
 • Rawa Mazowiecka (projekt Basenu Krytego z lodowiskiem),
 • Nowy Dwór Mazowiecki (budowa Centrum Sportowo-Rekreacyjnego).


* Przygotowanie montaży finansowych dla inwestycji

m.in. Kazimierz Dolny, Łódź, Otwock, Sopot i Gdańsk, Żyrardów

* Opracowanie analiz budżetów (i działów budżetów) miasta i możliwości finansowania projektów przez spółkę komunalną

m.in. Olsztyn (analiza funkcjonowania systemu oświaty w Mieście), Siedlce (analiza funkcjonowania systemu oświaty w Mieście), Żyrardów (finansowanie budowy obiektu sportowo-rekreacyjnego poza budżetem Miasta poprzez spółkę komunalną)

* Pozyskiwanie środków na inwestycje (w tym z funduszy Unii Europejskiej)

m. in. Gdańsk i Sopot, Jaraczewo, Łódź, Sieradz

* Pozyskiwanie inwestorów i komunikacja z inwestorami

m. in. Gniezno, Kazimierz Dolny, Tarnowo Podgórne; Tychy, Warszawa, Żyrardów

* Przygotowanie struktury projektów partnerstwa publiczno - prywatnego oraz prowadzenie projektów od strony merytorycznej (analiza prawna i finansowa)

m. in. Gdańsk i Sopot, Gniezno, Otwock, Kazimierz Dolny, Malbork, Tarnowo Podgórne Toruń, Żyrardów

* Przeprowadzenie innych projektów, które mają na celu rozwiązanie problemów miasta m.in. wspólne ustalenie ścieżki działań (np. przekształcanie podmiotów komunalnych, przygotowanie emisji obligacji komunalnych)

IL

 

Autor: Sylwia Bielecka
Data modyfikacji: 2008-11-05 11:22
Действия с Документом