Asmeniniai įrankiai
Jūs esate čia: Pradžia Samorząd Wydarzenia-samorząd FOTOMAPA I WSZYSTKO JASNE

FOTOMAPA I WSZYSTKO JASNE

— filed under:

Od dziś korzystający z planu miasta Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej Częstochowy mają do dyspozycji mapę lotniczą miasta (tzw. ortofotomapę). Dzięki temu możemy zobaczyć z dużą dokładnością gdzie jest konkretny obiekt, obejrzeć jego otoczenie: miejsca do parkowania, zieleńce, place zabaw, chodniki, fontanny.

Mieszkańcom Częstochowy czy turyście ten rodzaj mapy z pewnością ułatwi życie. Zainstalowana jako podkład graficzny mapa lotnicza Częstochowy (ortofotomapa) jest bardziej szczegółowa niż mapa satelitarna, którą można znaleźć na niektórych wyszukiwarkach.

Dzięki fotomapie można dokładnie obejrzeć interesujące nas miejsca: np. Jasną Górę czy otoczenie Ratusza Miejskiego, wyszukać miejsca do parkowania. W parku podjasnogórskim widać układ ścieżek, działającą fontannę. Wybierający się do Częstochowy mogą lepiej przygotować się do podróży, a ci którzy już w mieście są i znajdują się przed infomatem, łatwo mogą się odnaleźć i ustalić dalsze zwiedzanie miasta.
Przy okazji warto wspomnieć, że na stronie startowej każdego z 50 częstochowskich infomatów został zainstalowany link „Sprawdź gdzie jesteś” wskazujący miejsce gdzie stoi infomat, z którego właśnie korzystamy.

Ten typ mapy jest oczywiście przydatny na co dzień dla mieszkańców Częstochowy. Poszukujący pawilonu handlowego może go szybciej zidentyfikować także dzięki kolorystyce przypisanej do określonego typu obiektu. Dzięki nałożeniu na mapę fotograficzną mapy geodezyjnej powierzchnie budynków mieszkalnych oznaczone są w zalezności od funkcji obiektu różnymi kolorami.

Fotomapa pomoże także przy dokładnym opisywaniu położenia geograficznego obiektów.
Znajdująca się przy planie miasta opcja „XY” pomaga dokładnie wskazać współrzędne geograficzne każdego punktu na mapie. Dla GPS to podstawowa informacja.
Przy wcześniejszej mapie „geodezyjnej” współrzędne można było określić tylko dzięki znajomości adresu i... orientacji w terenie. Teraz na mapie fotograficznej każdy obiekt po prostu widać „w naturze” i łatwo można go wskazać.
Przykład: wcześniej na mapie wykorzystującej podkład geodezyjny widać było graficzne zarysy ulic i obiektów. Mówiąc prościej – były to barwne plamy. W myśl nomenklatury geodezyjnej np. stadiony, zieleńce czy parkingi nie są obiektami geodezyjnymi. A więc, żeby je dokładnie zaznaczyć na takiej mapie trzeba było znać ich położenie w terenie. Teraz stadiony i tereny zielone są widoczne z fotograficzną jakością.
To ułatwi tworzenie kolejnych warstw informacyjnych np. parkingów, w tym prywatnych, a także toalet, czy parków.

Warto tutaj powiedzieć, że każda informacja o obiekcie znajdująca się w bazach portalu informacyjnego Miejskiego Systemu Informacji przestrzennej (www.info.czestochowa.pl) ma odnośnik: "DO MAPY". Takie odniesienie do mapy jest tworzone właśnie dzięki wskazaniu w programie dokładnego położenia geograficznego, współrzędnych X i Y.

Wyszukiwarka

Przy zmniejszaniu skali mapy staje się ona coraz bardziej dokładna i pokazują się na obiektach numery adresowe. Nie trzeba oglądać całej mapy żeby znaleźć to czego szukamy.
Poszukiwanie i identyfikację obiektów ułatwia wyszukiwarka. Jeśli znamy adres – nazwę ulicy i nr (punkt) adresowy - po zaznaczeniu odpowiedniej opcji mapa szybko pokaże szukane miejsce. Na wszelki wypadek wskazuje go strzałka.
Jeśli chcemy zobaczyć gdzie jest konkretna ulica zaznaczamy wyszukiwanie wg ulicy. Na mapie wyświetli się innym kolorem poszukiwana arteria.
Te podstawowe, najczęściej wykorzystywane opcje wyszukiwania, uzupełnia wyszukiwanie wg określonego typu obiektu np. budynku straży pożarnej czy hotelu.

Gdzie jest plan miasta?

Opisywany plan miasta jest częścią portalu Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej. Wykorzystuje go 50 infomatów znajdujących się w Częstochowie.
Z częstochowskiego portalu MSIT-u można oczywiście korzystać także w internecie, pod adresem www.info.czestochowa.pl. Oprócz opcji startowych, widocznych tylko na infomatach (np. Skype, e-mail, kamera – zrobienie krótkiego filmu czy zdjęcia), dostępne są jego wszystkie funkcje i zawartość informacyjna.
W portalu MSIT można także się znaleźć poprzez portal Miasta – www.czestochowa.pl.
Kieruje nas tam specjalny baner Portalu MSIT.

Obecnie infomaty w Polsce powoli stają się codziennością. Ze względu na koszty, na coraz większą skalę instalowane są dzięki programom unijnym wykorzystywanym przez kilka gmin czy powiatów. Tak stanie się w przyszłości również w województwie śląskim. Częstochowski system zostanie włączony w ten system. Z kolei śląski system prawdopodobnie zostanie włączony w sieć ogólnopolską turystycznych baz danych...

Portal MSIT przeszedł w ostatnich tygodniach całkowty lifting – w końcu jest to jedna z wizytówek Miasta. Zmienił się jego wygląd. Uporządkowano kategorie i bazy danych. Ich uzupełnianie i poprawianie, jak w przypadku każdej bazy danych – to niekończąca się historia. Jednak już teraz znajduje się tam wiele pożytecznych także dla częstochowian informacji. Nie trzeba już mieć ze sobą laptopa czy wchodzić do kawiarenki internetowej, żeby obejrzeć menu w jakiejś restauracji czy znaleźć jeden z blisko 30 kortów w Częstochowie (w tym kilku krytych), odszukać firmy zajmujące się sportami ekstremalnymi, albo co grają w częstochowskich kinach.
Dzięki umieszczeniu na poczesnym miejscu przycisku Co, GDZIE, KIEDY, wędrując po mieście możemy sprawdzić na jaką imprezę się wybrać.

Dział – Plan Miasta także przejdzie przeobrażenia – w planach m. in. uzupełnienie warstw informacyjnych i poprawa opracowania graficznego.

Ortofotomapę Urząd Miasta zyskał dzięki unijnemu projektowi, dzięki któremu jest tworzona mapa akustyczna Częstochowy. Już teraz wykorzystuje ją do swej pracy także Wydział Geodezyjny. To specjaliści właśnie tego wydziału pomagali w jej zainstalowaniu na portalu Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej.


Ireneusz Leśnikowski
koordynator Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej

Autor: tjamrozinski
Data modyfikacji: Feb 24, 2010 01:02 PM
Dokumento veiksmai