Személyes eszközök
Ön itt áll: Főoldal Samorząd Wydarzenia-samorząd POMNIK ORLĄT LWOWSKICH

POMNIK ORLĄT LWOWSKICH

— filed under:

Prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona uczestniczył 21 kwietnia w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego oraz złożenia urn z ziemią pobraną z cmentarza Obrońców Lwowa i aktem erekcyjnym w podium przyszłego pomnika Orląt Lwowskich. Poświęcenia dokonał Metropolita Częstochowski Arcybiskup Stanisław Nowak.

    Pomnik powstaje z inicjatywy Zarządu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta oraz Rady Ochrony pamięci Walk i Męczeństwa, licznych darczyńców i sponsorów z całego kraju.

    Udział w urocztości wzięli m.in. posłowie na Sejm, przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych,  młodzież szkolna.  

- Przypomnę słowa napisane przez kapelana Legionów księdza Władysława Bandurskiego - mówił podczas uroczystości prezydent Tadeusz Wrona -
„Pierwsi do krwawych zapasów stanęli
Pomknęli pierwsi do krwawej pogoni
I w lot orlęce skrzydła rozwinęli,
Na głos: „Do boju !” śpiesząc w wir bez broni.
(...)

Oni triumfu dzieło rozpoczęli,
Te niezwalczone gniazd laszych, Orlęta -
I pod kobiercem ziemi tej spoczęli,
Której broniła moc ich nieugięta...

    - Są miejsca święte dla Polaka. Jasna Góra. Zamek Królów na Wawelu. I rząd krzyży wojskowych na Cmentarzu Łyczakowskim w mieście symbolu wierności Rzeczpospolitej, we Lwowie.
Ziemia z tego miejsca, przeniesiona tu, w centrum robotniczej dzielnicy Rakowa, jest znakiem naszej pamięci.  Pamięci także o tym, ze z Częstochowy w listopadzie 1918 r. wyruszyli ochotnicy na odsiecz Lwowu. Z dumą o tym mówię,  o świadectwie patriotyzmu Częstochowian. Wierzę, że pomnik który tu powstanie kształtować będzie uczucia kolejnych pokoleń mieszkańców naszego miasta
- powiedział prezydent Wrona.

    Urny poświęcił abp metropolita częstochowski Stanisław Nowak. W podium przyszłego pomnika umieścili je i dokonali symbolicznego zamurowania Prezydent Tadeusz Wrona i Ryszard Szczuka, przewodniczący Rady Miasta.

    Tekst Aktu erekcyjnego, budowy, odsłonięcia i poświęcenia pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie:

    „Jest rok 2006 – siedemnasty rok niepodległej Polski po obaleniu przez NSZZ Solidarność ustroju socjalistyczno-komunistycznego w naszej Ojczyźnie – Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

    Jednocześnie jest to 88. rocznica bohaterskiej obrony Lwowa w krwawych walkach polsko-ukraińskich o całość i suwerenność naszego państwa i jego wschodnich rubieży.

    W okresie od 1 do 22 listopada 1918 roku, pod nieobecność ojców i starszych braci, polska młodzież szkolna i studenci Lwowa jak jeden mąż stanęli w obronie miasta Semper Fideli – wiernego Polsce i zwyciężyli.

    Legenda Orląt Lwowskich wyrosła na faktach prawdziwych, a jej bohaterowie stali się symbolem narodowego etosu walki o niepodległość.

    Dlatego z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Częstochowie przy pomocy finansowej Urzędu Miasta, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz innych licznych darczyńców i sponsorów z całego kraju wznosimy ten pomnik chwały, pomnik idei życia i wolności, aby świecił pokoleniom Polaków i przypominał swoim widokiem czyny wielkie i myśli szlachetne:

    „Mortui sunt ut liberi vivamus” („Umarli, byśmy żyli wolni”)

    Pragniemy, aby ta idea nieśmiertelna zaznaczył się pomnikiem dostojnym i uroczystym, hołdem wobec tych, którzy złożyli swe życie na ołtarzu Ojczyzny.

    Dokument ten został wmurowany w specjalną niszę fundamentu pomnika za rządów Rzeczypospolitej Polskiej Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, gdy Metropolitą Częstochowskim był ksiądz Abp Stanisław Nowak, Sekretarzem Generalnym Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Andrzej Przewoźnik, Przewodniczącym Rady Miasta – Ryszard Szczuka, Prezydentem Miasta Tadeusz Wrona, a prezesem  Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w podjasnogórskim grodzie – Wacław Baczyński.

    Sporządzono w Częstochowie, dnia 20 kwietnia 2006 roku i podpisami niżej opatrzono.

 IL, TK

 

Autor: admin
Data modyfikacji: 2006. 04. 24 06:54
Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek